Vánoční stromky

Jak vybrat správný vánoční stromek?

V našem sortimentu nabízíme velké množství vánočních stromečků, které se liší vzhledem, vůní a trvanlivostí. Vyberte si ten pravý vanoční stromek co se bude hodit svým charakterem právě do vaší domácnosti z následujícího přehledu.

Jedle kavkazská (Abiesnordmanniana) je vždyzelený jehličnan, který byl pojmenován podle svého objevitele finského botanika Alexandera Nordmanna. Vytváří válcovitou, úžasně pravidelnou stavbu vánočního stromku, což umožňuje pěkné a rovnoměrné ozdobení.Jehlice jsou lesklé tmavězelené až 4 cm dlouhé.Úžasně voní a její eterické oleje provoní celý byt.V teplé místnosti vydrží delší dobu. Přirozeně je rozšířena na hlavním hřbetu Kavkazu.

Smrk pichlavý (Piceapungens) je jehličnatý strom a  jedná se o jeden z nejoblíbenějších zahradních smrků, s nímž se u nás setkáváme skoro všude, a to jak v parcích, tak i malých zahrádkách. Hlavně odrůdy se sivým nebo modrosivým jehličím jsou velmi dekorativní, většinou ovšem v mladém věku, tj. do 20-30 let. Roste poměrně dobře i v znečištěném ovzduší velkých měst a blízko továren, kde jiné jehličnany trpí. Díky jeho pomalému růstu se hodí i do malých zahrádek.

Smrk pichlavý je pro zbarvení jehlic na mladých výhonech také v ČR nazýván smrk stříbrný.

Smrk ztepilý (Piceaabiesje statný stálezelený jehličnatý strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy. Je vánoční klasikou. Na trhu patří k nejlevnějším stromkům. Dobře poslouží v chladnějších bytech. V takovémto prostředí vydrží ke spokojenosti zákazníka i týdny. Jehlice dlouhé 2 – 3 cm, tuhé, tmavozelené.

Borovice černá (Pinusnigramá původ ve střední Evropě, ale můžeme se s ní dnes setkat po celé Evropě. Tak daleko ji rozšířil člověk, protože má mnoho dobrých vlastností. Daří se jí všude, dokonce i na obzvlášť chudých půdách. Borovice černá je atraktivní pro své plně zelené jehličí a krásně dlouhé jehlice, které dosahují velikosti 8 až 15 cm. Zatímco u borovice lesní je to 4 až 8 cm.

Borovice jsou pro svou dekorativnost a stálost velmi oblíbené. Jako vánoční stromek vám např. borovice černá vydrží až do Hromnic. I v teplých bytech vydrží velmi dlouho a skoro neopadává.

 

Vánoční stromky v kontejnerech:

V dnešní době je stále oblíbenější vánoční stromek v kontejneru, tedy květináči. Je to řešení nejen ekonomické a ekologické. Mnoho citlivých povah má mnohem lepší pocit, když si svůj smrček nadále opečovává, než když ho vyhazuje kolikrát ani nevěda kam. Jenže aby stromek v květináči opravdu pár let vydržel, musí se s ním zacházet podle určitých pravidel.

Venkovní stromek si do bytu můžete vzít pouze na krátkou dobu, pokud chcete, aby přežil i na příští rok. Ideální je doba den až tři, maximálně však na týden. Ten už ale představuje pro stromek značnou zátěž.

Aklimatizace
Po delším pobytu v teple by se totiž „probudil“, začal rašit a návrat do zimy by nepřežil. Z tohoto důvodu by měl stát v místnosti na co nejchladnějším místě, musíte jej také dostatečně zalévat a rosit, klidně ho i ochlaďte kouskem sněhu.
Před Vánocemi dopřejte stromku především důkladnou aklimatizaci nejlépe čtrnáct dnů před umístěním do tepla by měl stát na chladnější světlé chodbě či v garáži. Pokud máte možnost teplotu „odstupňovat“ a přenést ho přes více takových odpočívadel, tím lépe. Ten samý postup zopakujte poté, co stromek svou úlohu splní samozřejmě v opačném sledu. Pokud venku silněji mrzne, raději počkejte a na přechodném místě jej ponechejte déle.

Život stromku domácího
Málokdo by chtěl mít stromeček v obývacím pokoji stále. Ostatně stromu zvyklému na venkovní klima a zimní období klidu by to ani nesvědčilo. Jeho místo proto stále zůstává na zahradě, kde může být vsazen do země nebo trvale pěstován v dostatečně velké nádobě. V květináči může bydlet i na balkóně či terase. Nádobu je však v zimě třeba obalit izolací, aby kořeny nepromrzly. V zemi jsou ale chráněné mnohem lépe. Proto se doporučuje nádobu zapustit třeba na zahradě do země. Pokud je v ní stromek pěstován trvale, neobejde se přes sezónu bez přihnojování, samozřejmě bez zálivky a každým rokem bude potřebovat květináč-kontejner o číslo větší.

Více informací Vám rádi poskytneme přímo v zahradnictví nebo na tel. +420 730 874 450.