Listopad v zahradě

Zahrada v listopadu již neláká k pobytu venku a díky častějším a silnějším mrazíkům je nejvyšší čas připravit ji na zimu. Na co nezapomenout při ukládání zahrady k zimnímu spánku?

Zahrada v listopadu

Pokud jsme ještě svou zahradu nepřipravili na nadcházející zimu, současné listopadové vlídnější počasí nám dává poslední příležitost. Využijte posledních sil slunečních paprsků a vydejte se zazimovat záhony růží a trvalek, keře a stromy.

Péče o růže na podzim

Jak se postarat o královny květin na podzim? Růže seřízneme, obryjeme, přihrneme novou zeminou a stonky přikryjeme chvojím, abychom je chránilo před mrazem.

 

Odkvetlé květy trvalek obalené jinovatkou nám v zimě poslouží jako vítaná dekorace, ale nevzhledné části trvalek ostříháme. Záhony lze též zakrýt chvojím, v nižších polohách postačí jako peřina spadané listí. Předtím je však ještě zryjeme a pohnojíme, aby byly záhony připraveny pro jarní výsadbu zeleniny. Vhodný je například kravský hnůj.

Ošetření ovocných stromů na podzim

Kmeny ovocných stromů u neoplocených zahrad je třeba chránit proti okusu zvěří buďto mechanickými zábranami, či speciálními chemickými přípravky. Ovocným stromům přidáme kvalitní zeminu a můžeme je též přihnojit. Z korun stromů odstraníme zbylé plody – zaschlé i plesnivé zlikvidujeme. Již uskladněné ovoce nezapomínáme kontrolovat a třídit.

Podzimní balkonové květiny

Před mrazy uklidíme balkónové rostliny a uložíme je k přezimování na chráněné místo. Venku můžeme vysadit chyrzantémy, macešky nebo krásné vřesovce, kterým se bude dařit i během zimy. Z trávníku odstraňujeme spadané listí, to napadené nejrůznějšími škůdci či chorobami likvidujeme, nekompostujeme!