Podzimní rostliny

Léto je za námi, příroda se krásně probarvuje, časem však bude kolem nás barev stále méně a méně. Pořád je však možné vyzdobit exteriér i interiér Vašeho domu a prozářit tak pošmourné a stále kratší dny. Představíme Vám několik tipů, jak oživit výzdobu Vašeho domu i v podzimním období.

Podzimní dekorace do truhlíků

Zasazené květiny začínají chřadnout, ranní mrazíky jim nedělají dobře a truhlíky na balkonech a na oknech už ani zdaleka nevypadají tak barevně a vesele, jako tomu bylo v létě. Neznamená to však, že tyto rostliny musíte nutně nahrazovat za umělé nebo do květináčů zapichovat větvičky. Existují i další druhy květin, které chladnější počasí vydrží a postarají se o ozdobu oken a balkonů až do tužší zimy.

Pestrobarevné chryzantémy

Jednou z těchto rostlin jsou nízké chryzantémy (lidově listopadky nebo kateřinky), které mohou venku vydržet až do prvních silnějších mrazů. Jde o velmi pěkné a dekorativní květiny, které působí velmi vkusně, zvláště pokud vysadíme více odrůd a barevných variant do jednoho truhlíku. Začínají kvést již nyní a vydrží Vám až do zimy, díky čemuž jsou jako podzimní dekorace do truhlíků ideální.

podzimní zahrada

Chryzantéma původem pochází z Asie, konkrétně z Číny a Japonska, kde jsou tyto rostliny velmi oblíbené. O její oblíbenosti svědčí i fakt, že v Japonsku se dostala až na královskou pečeť. Budete-li tyto podzimní krásky zalévat a hnojit, čeká vás záplava květů až listopadu.

Vřes – Callunavulgaris

Pro letošní podzimní sezónu jsme si pro Vás nachystali široký sortiment vřesů v několika barevných provedeních.

Vřes obecný je původem z Evropy, kde je hojně rozšířen. Roste na rovinách, svazích i v horách až do nadmořské výšky 2 400 m. Snáší velmi chudé, písčité a nepevné půdy. Je odolný vůči suchu, horku i zimě. Z vřesu obecného (Callunavulgaris), což je známí druh i z naší přírody vznikly četné zahradní odrůdy. Jsou variabilní jak barvou květů a listů tak i svým vzrůstem který se pohybuje mezi 10 – 70 cm. Rozdílné jsou i tvary keříků, které můžou vypadat jako malé stěsnané bochánky, nebo se podobají větším keřům. Vřesy pěstujeme hlavně pro jejich květenství, která jsou uspořádána v hroznech. Vyberemeli vhodné kultivary pokvetou nám po celé léto až do podzimu. Nejranější odrůdy nakvétají již v červnu (šarlatově purpurová ‘Tenuis‘) a nejpozdější až v září (bílá ‘Serlei‘). Bílá, růžová, fialová, purpurová a jejich nesčetné odstíny – to jsou barvy dnešních odrůd. Liší se i stavbou květu. Můžou být plné připomínající růžičky, zvonkovité či po celou dobu kvetení vypadat jako nerozvitá špičatá poupata.  Krásu podtrhuje rovněž malé, čárkovité olistění. Barva nemusí být jen zelená, ale známe odrůdy s listy šedými, žlutými, zářivě žlutozelenými či svítivě oranžovými. Tyto pestrobarevné kultivary nám ozdobí zahradu po celý rok i mimo období květu.

vřes

Vřesy žádají vzdušnou, přiměřeně vlhkou půdu s kyselostí 4,5 – 5 pH. V žádném případě nesmí půda obsahovat vápno. Při provádění výsadby proto sazenice podsypeme dostatečným množstvím rašeliny nebo lesní hrabanky. Pro výsadbu vybereme spíše slunná stanoviště. Vřes rovněž potřebuje půdu dostatečně vlhkou. Proto zejména v letních měsících při výsadbě nesmíme zapomenout na provádění zálivky. Během vegetace přihnojujeme speciálním hnojivem na vřesovištní rostliny. Zanedbané a přerostlé rostliny mají přízemní partie suché až holé a působí nevzhledně. Proto naprosté většině kultivarů prospívá pravidelný řez, který provádíme na jaře. Vyšší kultivary můžeme seříznout až o třetinu, rovněž odstraníme odkvetlá květenství.

Tip:  Vřes rovněž patří mezi významné léčivky. Uplatnění nachází v kombinacích s jinými bylinkami jako močopudný, desinfekční a protizánětlivý prostředek na močové cesty. Má potopudní a sedativní účinky. Zlepšuje spánek. Můžeme jej užívat i při chorobách z prochladnutí a horečkách a přidává se i do gynekologických čajových směsí. V lidovém léčitelství se využívá k léčení ledvin, prostaty a rozpouštění močových kamenů. Svojí močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla a pomáhá při revmatických onemocněních. Dobře se vřes uplatní i při poruchách látkové přeměny a jeho stahující účinky můžeme využít při omývání ran. Jako léčivku požíváme pouze původní druh, nikoliv zahradní odrůdy.

 

Podzimní nádoby

Variací rostlin, které můžete použít jako podzimní dekoraci do truhlíků a nádob, je však nepřeberné množství. Stále zelené okrasné dřeviny můžete nakombinovat s vřesy nebo vřesovci, dozdobit stříbrným drátovcem, fialovou okrasnou kapustou. Vděčnými květinami jsou také macešky. Truhlíky lze ještě osadit některým z druhů stálezelených zakrslých okrasných dřevin či keříků, které slouží k doplnění zeleně.