Ovocné stromy

Vypěstovali byste si rádi své vlastní šťavnaté a slaďounké ovoce? Poradíme Vám jak na to. Vaše ovocné stromky budou rodit o sto šest a zároveň budou okrasou zahrady po celý rok.

Rozhodli jste se mít na své zahradě ovocné stromky? Ať už chcete ovocnou dřevinu pro lepší estetický vzhled zahrady nebo si chcete vypěstovat vlastní ovoce v bio kvalitě, poradíme vám, jak stromek správně vybrat, kdy jej zasadit nebo jak se o něj starat, aby se mu dařilo a Vaše úroda stála za to.

Výběr odrůdy

Před koupí sazenice ovocného stromku si dobře rozmyslete, jak velkou plochu osazujete a kam stromek umístíte, aby měl dostatek místa i světla. Nezapomínejte na to, jak velký bude strom v dospělosti. Zvažte i to, jaké budou podmínky v dané lokalitě vhodné pro vybranou odrůdu. V každém zahradnictví nebo školce zaměřené na prodej ovocných stromků Vám jistě poradí, pokud si nebudete vědět rady.

Stromek si před zakoupením důkladně prohlédněte, aby neměl poškozený kmen, kořeny a nebyl napadený plísní. Zakoupené stromky by měly mít cedulku s přesným názvem odrůdy.

Sázení ovocných stromků

Kdy je nejvhodnější doba k sázení ovocných stromků? Zde je třeba oddělit ovocné stromy prostokořenné (kořeny jsou umístěné v pilinách a zabalené ve fólii) a kontejnerované (strom má krásně zapěstovaný kořenový bal v květináči). Výsadba prostokořenných ovocných stromků by měla probíhat v chladném období, na podzim než půda promrzne do hloubky, nebo na jaře. Nejlépe však do konce dubna, před vyrašením listů. Kontejnerované ovocné stromy můžeme sázet od jara do podzimu, pouze se vyhneme období, kdy teploty přesahují 25 stupňů Caelsia.

sázení stromů

Výsadba ovocných stromů

Před vysazením namočte kořeny na pár hodin do vody. Jámu kopejte ve vzdálenosti 5 metrů od kraje pozemku a dalších překážek. Díra v půdě by měla být hluboká asi půl metru a široká 60-80 cm. Pokud se Váš pozemek nachází v oblasti s méně úrodnou půdou. Vykopejte větší jámu a naplňte ji kvalitní zemí.

Dno jámy vysypte kompostem nebo substrátem. Do kvalitního substrátu lze přimíchat granulovaný hnůj, pro lepší zdravotní kondici stromu také mykorhizní přípravek Symbivit. Stromek umístěte do jámy a zasypte zeminou. Půdu v okolí důkladně ušlapejte, aby se kořeny neobnažily. Strom je dobré podepřít pevným kůlem. Zálivka po výsadbě by měla být důkladná, stejně tak i v následujících dnech, pokud není deštivé počasí.

Péče o ovocné stromky

Jak správně pečovat o ovocné stromky, aby se jim u Vás dařilo a sklizeň dosáhla Vašeho očekávání? Stromek je třeba během celého života zalévat, přihnojovat a prořezávat. Chraňte ho také před škůdci a nemocemi ovocných stromků.

péče o stromy

Řez ovocných stromů

U mladých stromků se používá výchovných řezů, abyste určili tvar budoucího dospělého stromu. Na menší větvičky postačí stříhání. Na jaře se provádí tzv. udržovací řez, který podporuje růst stromku. Jarní řez ovocných stromků odstraní suché větve a větve mířící do koruny. Díky tomu vznikne větší prostor pro květy a plody. Různé druhy ovocných stromů se prořezávají v různých obdobích, poraďte se tedy s odborníky, jak postupovat.

Hnojení ovocných stromů

Stromky potřebují před novou sezónou přihnojit, aby úroda ovoce byla co nejkvalitnější. Výhodnější je provádět hnojení už na podzim, protože oproti jarnímu hnojení se živiny nesplavují do hlubších vrstev a svrchní vrstva nevysychá. K hnojení využijte kvalitního kompostu nebo hnoje. Hnojivo neumisťujte ke kmeni stromu, ale pouze pod jeho korunu.

Postřik ovocných stromků

Pokud nejste odpůrci postřiků, čtěte dál. Včasným jarním postřikem velice zvyšujete šanci, že Vaše ovoce nebude červivé. Jedním z prvních jarních postřiků je ten proti přezimujícím škůdcům Jarní postřik ovocných stromků , který by se měl provádět za suchého, nevětrného počasí. Ještě před vyrašením listů se ošetřuje také broskvoň proti strupovitosti. Následují ošetření proti různým druhům obalečů, ty se pak provádí, pokud venkovní teploty probudí tyto škůdce k aktivitě. O vhodných přípravcích a termínech ošetření se vždy poraďte s odborníky.

postřik

Ať jste nebo nejste pro postřik ovocných stromků, hlavní zásadou pro zdravé a plody rodící ovocné stromky je udržování pořádku na Vaší zahradě. Před zimou vysbírejte staré, seschlé plody a shrabejte listí. Listy a plody napadené chorobami nikdy nekompostujte, ale spalte je nebo odvezte pryč ze zahrady. Na kmeny stromů natřete vápno jako dezinfekční prostředek. Zabráníte tak i vzniku mrazových desek. Přejeme Vám hodně radosti z vlastnoručně vypěstované úrody.

Provádíme také výsadbu, kdy Vám rádi poradíme vhodnou kombinaci roslin a její následnou péči.

Ukázka sortimentu rostlin, které u nás najdete v jarním období

K bylinkám nabízíme také bio substrát a přírodní hnojivo pro pěstování bez chemie.