Project Description

Obdarovala vás kamarádka pugétem máty nebo se vám na zahrádce divoce rozrostla? Když třeba zrovna vyrážíte pryč nebo se bojíte, aby vám takové množství nezvadlo, existuje řada možností, jak bylinky uskladnit. Kromě sušení bylinek můžete také sklizeň zamrazit nebo naložit do octa.

• Sušení bylinek

Svažte trs bylinek provázkem a zavěste na temné a suché místo – může to být komora, suchý sklep anebo taky skříň na chodbě. Trs bylinek zde zavěste na hřebíček hlavou dolů a ponechte viset cca 14 dní. Suchou bylinku poznáte tak, že se její listy zkroutí, vybledne barva a po promnutí prsty se bude drolit a šustit.

 byliny

• Zamrazení bylinek

Bylinky ze zahrádky sesbírejte ráno, kdy jsou ještě mokré, než je slunce vysuší. Nasekejte nebo nařežte nožem na menší kousky. Do tvořítka na led dejte bylinky a zalijte studenou vodou. Nechte zamrazit a vysypte např. do sáčku. Bylinky si tak chovají svojí chuť i barvu. Použití těchto „bylinkových kostek“ je velice jednoduché a praktické.

• Naložení bylinek

Pro krátkodobé uskladnění postačí bylinky naložit do solného nálevu. Bylinky napěchujte, zasypte solí, napěchujte další řadu a tak až po hranu nádoby. Zalijte vodou. Bylinky už budou slané, takže do pokrmů, kam je budete přidávat, již sůl nedávejte. V tomto nálevu vydrží v lednici cca 4 týdny. Pro dlouhodobější uchování bylinek můžete rostlinky nebo jejich části naložit do oleje nebo octa. Dbejte na to, aby bylinka nekoukala z tekutiny ven a oboje uskladněte na tmavém a suchém místě. Bylinku je třeba po 14 dnech vyndat, aby olej či ocet nezakalila. Tato doba stačí k tomu, aby výsledná tekutina chytila aroma.

Vlastní bylinková zahrádka je snadnou záležitostí pro každého začínajícího zahradníka i pro kulinářského nadšence. Tyto nenáročné rychle rostoucí rostliny budou vaším pomocníkem v kuchyni po celý rok. Nejvyužívanějšími druhy bylinek v kuchyni jsou petržel, pažitka, máta nebo rozmarýn. Nebojte se vyzkoušet oživit svoji domácnost o sílu léčivých účinků bylin a pusťte se do jejich pěstování. Zvládne to opravdu každý. A taková domácí vypěstovaná bylinka může být i hezkým dárkem.